WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W LIDZBARKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W LIDZBARKU

Cyberprzemoc. Mówię nie!

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Cyberprzemoc to zmora XXI wieku. Trzeba jej przeciwdziałać. To cel kampanii „MÓWIĘ NIE!” Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

XXI wiek to bezsprzecznie czas internetu. To narzędzie, które pozwala błyskawicznie wyszukiwać informacje a także poszerzać wiedzę i rozwijać pasje. Ma jednak także drugi, mroczny wymiar. Jest nim cyberprzemoc.

Form cyberprzemocy jest wiele, od pisania obraźliwych komentarzy pod adresem drugiej osoby, przez fabrykowanie i upublicznianie kompromitujących ją materiałów, po szantażowanie i kradzież jej wirtualnej tożsamości. Skala przejawów internetowej agresji niestety jest ogromna. Wedle najnowszej edycji raportu NASK „Nastolatki 3.0”, aż trzech na czterech uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Niemal 24% badanych deklaruje, że bezpośrednio jej doświadczyła.

Najczęstszymi przejawami cyberprzemocy zdaniem respondentów są: wyzywanie, ośmieszanie czy poniżanie. Ze zjawiskiem straszenia i szantażem spotyka się odpowiednio: 13,4% i 10,5% badanych. Natomiast ok. 11% nastolatków zadeklarowało, że ktoś próbował się pod nich podszywać w sieci. Blisko co dziesiąty ankietowany twierdzi także, że w przeszłości doświadczył rozpowszechniania kompromitujących materiałów na swój temat.

To przerażające dane. Tym bardziej, jeżeli zestawimy je z wynikami badań przeprowadzonych wśród rodziców. Trzy czwarte z nich twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły cyberprzemocy, 15% nie ma wiedzy na ten temat, a jedynie co dziesiąty zdaje sobie z tego sprawę.

Jesteś ofiarą cyberprzemocy? A może ten problem dotyczy kogoś z twoich najbliższych? Zadzwoń na jeden z tych numerów. Są aktywne całą dobę:

NUMER ALARMOWY – 112

OLSZTYŃSKI TELEFON ZAUFANIA „ANONIMOWY PRZYJACIEL” – 89 19288 lub 89 5270000