WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W LIDZBARKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W LIDZBARKU

Szkoła w Waplewie łączy tradycję z nowoczesnością

OLSZTYNEK
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Waplewie realizuje szereg niezwykłych projektów.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Waplewie w gminie Olsztynek to nieduża, ale niezwykła placówka. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i dobrej współpracy z samorządem oraz radą rodziców, tradycja łączy się tu z nowoczesnością. „Mamy swoje imię, mamy swój sztandar. Wielomilionowe inwestycje, głównie termomodernizacyjne. Mamy jednolite stroje, co w tej chwili jest, wydaje mi się, dużym osiągnięciem, jeśli chodzi ogólnie o oświatę” – mówi Piotr Kolek, dyrektor szkoły. „Zaczęliśmy współpracować właściwie cztery lata temu, kiedy ja przyprowadziłam swoje dzieci tutaj do szkoły. Od razu zaiskrzyło, bo bardzo podobały mi się pomysły naszego dyrektora, także nie wyobrażam sobie tego, żeby mu nie pomagać” – dodaje Monika Budzyńska, przewodnicząca rady rodziców.

W placówce realizowane są projekty edukacyjne, dzięki którym, często w formie zabawy, dzieci i młodzież zdobywają nowe umiejętności. Działa tu między innymi kuchnia gospodarstwa domowego i szkolny radiowęzeł. „Spotkaliśmy się również z burmistrzem Olsztynka i rozmawialiśmy o tym, jak nasza szkoła mogłaby być lepsza. Wtedy wpadł pomysł, że możemy zbudować radiowęzeł i zapoczątkowaliśmy to” – mówi Bartek, uczeń szkoły. „Ja zajmuję z Bartkiem i z Hanią prowadzeniem audycji, natomiast Adrian to nasz specjalista od spraw technicznych” – dodaje Basia.

Szkoła Podstawowa w Waplewie w nauczaniu wykorzystuje nowe technologie. Dzięki realizowanemu tu projektowi „TIK-SI”dzieci poznają m. in. podstawy programowania i wykorzystują sztuczną inteligencję. Dzieci programują roboty czy wykorzystują specjalne aplikacje do nauki języków. Nie tylko dobrze się bawią, ale przyswajają nowe umiejętności. „Chodzi o to, żeby łączyć te tradycyjne metody z narzędziami nowoczesnych technologii, bo jest to naturalne dla dzieci. One bardzo lubią z tego korzystać i też kiedy towarzyszą im przy tym emocje, szybciej się po prostu uczą” – mówi Marta Kuca, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Waplewie.

Z projektu „TIK-SI” korzysta pięćdziesięcioro uczniów, jednak szkoła w Waplewie zaprasza do niego uczniów kolejnych placówek. „Dotarliśmy do 550. To jest taka liczba osób zgłoszonych do projektu. Jesteśmy niewielką szkołą wiejską, nierozpromowaną w kraju. Trudno nam jest dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Stworzyliśmy te portale społecznościowe, żeby zachęcić inne szkoły również, bo jest to projekt ogólnopolski” – wyjaśnia Marta Kuca. By dołączyć do projektu „TIK-SI”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na tej stronie internetowej: https://forms.gle/uTTHx1fKW6j3TbDZ8

Dodatkowo można wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów klas 1-3 zatytułowanym „Bezpieczni z TIK-SI”, który patronatem objął burmistrz Olsztynka – Robert Waraksa. Tematem konkursu jest „Bezpieczne wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym SI i Internetu, w edukacji”. Zadanie polega na stworzenie plakatu dowolną techniką plastyczną lub grafiką cyfrową. Prace należy dostarczyć osobiście lub pocztą do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.